Striedavé sprchovanie studenou a teplou vodou

Prečo míňať veľké peniaze za drahé prípravky na podporu imunitného systému, keď môžete obranyschopnosť organizmu podporiť v pohodlí vlastného domova as minimálnymi nákladmi? Ideálnou metódou je striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou. Pokiaľ sa prekonáte a nenecháte sa odradiť spočiatku nepríjemným chladom, pri pravidelnej aplikácii sa výsledok čoskoro dostaví.
Princíp je rovnaký ako pri tradičných Kneippových metódach. Stimulovanie studenou a teplou vodou zužuje a rozširuje cievy, čo nepriamo pozitívne pôsobí na imunitný systém, látkovú výmenu, krvný obeh, termoreguláciu srdca a našu náladu. Je teda pochopiteľné, že sa vykonávanie striedavého sprchovania teplou a studenou vodou odporúča predovšetkým pri liečbe vysokého krvného tlaku.

 

Ako na striedavé sprchovanie 

 

Striedavé sprchovanie začína príjemne teplou až horúcou sprchou, potom ale prichádza časť, pri ktorej musí každý prekonať vlastného vnútorného leňocha. Vodu nastavte na chladnú až studenú, najlepšie na prúd, a začnite pri nohách. Začnite proces pri pravom chodidle na vonkajšej strane (na najvzdialenejšom mieste od srdca) a potom sprchujte z pravej vonkajšej strany až po bedro. Potom z tohto miesta prejdite na vnútornú stranu stehna a opäť polievajte späť k chodidlu, na ľavej nohe robte postup podobne.

Keď sa potom riadne osmelíte, prichádza na rad ruky. Začnite na pravom chrbte ruky, polievajte až po rameno a pažu pozdĺž vnútornej strany ruky ochladzujte opäť až po dlaň. Tento zážitok zo sprchovania podporí stonanie, vzdychanie a spev z plného hrdla (bez zábavy) – práve to vás pripraví na ďalšie kolo. Striedavé sprchovanie totiž vykonávame spravidla dvakrát.

 

Striedavé sprchovanie pri prechladnutí

 

Ak máte horúčku, nemali by ste sa sprchovať vôbec, nieto ešte robiť striedavé sprchovanie. Jeho účelom je hlavne posilniť imunitný systém a pôsobí teda hlavne ako prevencia. Pri obyčajnom prechladnutí bez pridruženej infekcie potom záleží na jeho type. Pokiaľ ste skúseným užívateľom striedavého sprchovania, môžete ho opatrne vyskúšať. V opačnom prípade sa sprchujte skôr vodou takej teploty, ktorá vám je v danej chvíli príjemná.

 

Čo si zobrať do sprchy?