Detoxikácia vodou: Čo sa stane, keď začnete piť výhradne čistú vodu?

Trendom posledných rokov sú najrôznejšie detoxy, ktoré majú prečistiť telo a pomôcť nám k väčšiemu zdraviu a kráse. Nechce sa vám do zložitého detoxu s presne predpísaným jedálničkom? Svoje telo môžete prečistiť veľmi jednoduchým a lacným spôsobom – obyčajnou vodou. Čo vám taká detoxikácia môže priniesť?

 

Pití neslazené vody


Vyrovnaná hladina cukru znamená menej únavy

Poriadna nálož cukru nás síce na chvíľu nabije energiou, ale potom zase rýchlo prichádza útlm. Pitím nesladenej vody a obmedzením cukrov v strave docielime to, že naša energia i schopnosť koncentrácie budú v priebehu dňa oveľa vyrovnanejšie.

 

Krásná pleť i vlasyKrásna pleť aj vlasy

Výrobcovia pleťových krémov to nehovoria len tak – iba hydratovaná pokožka, teda pleť s dostatkom vody v bunkách, vyzerá pružne a hebko. Vyskúšajte detoxikáciu vodou a už po mesiaci si všimnete zlepšenie farebného tónu pleti, vyhladenie drobných vrások a vymiznutie suchých miest. Dostatočný prísun vody vám pomôže taktiež získať krásne a pevné vlasy. U nich ale na viditeľné zmeny budete musieť počkať o niečo dlhšie.

 

Lepší imunita

Lepšia imunita

Detoxikáciou čistou vodou veľmi potešíte svoju pečeň a obličky, oba tieto orgány sú veľmi dôležité pre správne fungovanie imunitného systému. Dostatočným prísunom čistej vody aj v tele stabilizujeme hodnotu pH. Rad civilizačných chorôb spúšťa práve prekyslené prostredie organizmu, takže vyrovnanie hladiny pH je výbornou prevenciou mnohých ochorení.

 

Zdravé kosti a klouby


Zdravé kosti a kíby

Vodu potrebujú aj vaše chrupavky a kosti – bez nej by kĺby vysychali a strácali svoju pružnosť. Pitím dostatočného množstva čistej vody sa tak môžete napríklad zbaviť aj lúpania v kolene.

 


Ako začať s detoxikáciou vodou?

Minimálne po dobu jedného mesiaca nepite alkohol a sladené nápoje. V ideálnom prípade vyraďte aj kávu. V priebehu každého dňa počas detoxu vypite približne 8-10 pohárov čistej vody. Celkovo by ste za deň mali prijať 2-3 litre tekutín.

Pomôcť si môžete jednoduchým výpočtom, kedy svoju váhu vynásobíte koeficientom 0,035. Takže napríklad osoba, ktorá váži 60 kg, by mala vypiť denne minimálne 2,1 litra (60 x 0,035 = 2100).

Počas detoxikácie odľahčite aj svoj jedálniček - obmedzte cukry, bielu múku a nezdravé tuky, zvýšte príjem ovocia a zeleniny.

Vodu si môžete ochutiť šťavou z citróna, pomarančov, bobuľovým ovocím alebo bylinkami. Urobte si z pitia príjemný rituál - každé ráno začnite veľkým pohárom s vodou a citrónovou šťavou, kúpte si peknú fľašu na pitie so sebou alebo krásny džbán do práce na stôl.

Detoxikačný proces podporí aj voda zvonku napríklad vo forme striedavého sprchovania alebo kúpele nôh podľa Sebastiana Kneippa.

O zdravotných účinkoch čistej vody bol Sebastian Kneipp presvedčený, dôkazom je jeho tvrdenie: „Voda je liečivá; je to ten najjednoduchší, najlacnejší a, ak je používaný správne, najbezpečnejší liek.” Presvedčte sa o benefitoch detoxikácie vodou aj vy.