Zdravé sprchovanie pre každého

Väčšina ľudí sa sprchuje denne, mnohí dokonca niekoľkokrát a sprchovanie je pre nich často banálnou záležitosťou. Vedeli ste ale, že existuje mnoho vecí, ktoré je možné pri pravidelnej osobnej hygiene pod sprchou robiť zle?

Akú teplotu by mala mať voda? Kedy je sprchovanie najlepšie? Aké časté sprchovanie je vôbec ešte zdravé? Každý človek má iný typ pokožky a krvný obeh, a preto na tieto otázky neexistujú všeobecne platné a univerzálne odpovede. Otázka by preto skôr mala znieť: Aký spôsob sprchovania je vhodný pre mňa?

Do sprchy po prebudení?

V prospech rannej očisty tela pod sprchovou hlavicou hovorí to, že dochádza k rozprúdeniu krvného obehu. Aj v prípade mastiacich sa vlasov je optimálna ranná sprcha, pretože sprcha odstráni nočné mazové a tukové usadeniny. Kto teda potrebuje najskôr motivačný impulz, aby sa dostal do tempa, pre toho bude ranná sprcha lepšou voľbou ako šálka silnej kávy.

Do sprchy pred spaním ?

Teplá voda upokojí telo tým, že zníži krvný tlak. Kto sa teda nemôže zbaviť každodenného stresu, mal by sa sprchovať večer. Aj alergici by sa mali sprchovať večer, pretože vďaka večernej sprche si nebezpečné alergény nenanosia do postele. Na rozdiel od ľudí s mastnými vlasmi, ľudia so suchými vlasmi a suchou pokožkou by mali staviť na večernú sprchu. Práve vďaka nej budú ťažiť z nočnej regenerácie ochrannej vrstvy pokožky.

Do sprchy každý deň?

Proti každodennému sprchovaniu alebo dokonca sprchovaniu niekoľkokrát za deň hovorí jeden zásadný fakt. Porušenie vrstvičky mazu vytváraného v tele môže viesť k poškodzovaniu pokožky a ani prípravky na starostlivosť o telo ju úplne nenahradia. Pokiaľ sa veľmi potíte – ako v lete – najlepšie urobíte, keď sa budete sprchovať čo najkratšiu dobu (cca. 3 minúty).

Sprchovanie studenou vodou: Áno či nie ?

Záleží na ročnom období. V lete by sme sa mali studenej sprche vyhýbať, zužuje totiž cievy. Dostaví sa efekt spätnej väzby a človek sa počas krátkej doby potí o to viac. Potom sa pre ochladenie odporúča Kneippovo polievanie kolien (odkaz na Kneippov svet> Čo nás odlišuje> Kneippove metódy> Polievanie kolien) ako zakončenie sprchy s vlažnou vodou.

Voda by zásadne mala byť tak či tak po celý rok vlažná. Vlažná voda totiž otvára póry pokožky bez toho, aby ju vysušovala. V zime k tomu určite patrí trochu premáhania, práve v tomto ročnom období je to však dôležité, pretože sa naša koža vysušuje kúrením a vrstvami oblečením.

Studená sprcha je okrem letného obdobia veľmi vhodná práve v zime. Posilňuje obranyschopnosť tela a imunitný systém a pomáha tak práve v čase prechladnutia. Studená sprcha tiež napína kožu a dobre poslúži napríklad ženám, ktoré trápia nevzhľadná celulitída.

To, že horúca voda lepšie očisťuje, je rovnako len báchorka. Nemusíte hneď prejsť celým otužovacím programom, ale môžete si ho pomaly ohmatať a začať najskôr jednotlivými partiami tela. Oplatí sa to: studená sprcha prináša oveľa viac ako osvieženie, dodáva novú energiu a podnecuje k väčšej aktivite.