Hydroterapia podľa Sebastiana Kneippa alebo liečivá sila vody

Hydroterapia, čiže liečba vodou, znamená použitie teplej a studenej vody v liečebných procesoch, ktoré prirodzene prospievajú ľudskému organizmu. Jedná sa o jednu z najstarších liečebných metód, ktoré s úspechom používali už antickí Rimania preslávení svojím prínosom medicíne.

 

Ako hydroterapia uzrela svetlo sveta?

Hydroterapia však na dlhú dobu upadla do zabudnutia. Až prírodný liečiteľ Vinzenz Priessnitz a kňaz Sebastian Kneipp znovuobjavili blahodarné účinky "vodoliečby" a doplnili ich o vlastné poznatky. Priessnitzove zábaly a Kneippovým polievanie aj jeho chodenie vodou bolo známe po celom svete. Dodnes sa hydroterapie používa na prevenciu a liečenie akútnych aj chronických ťažkostí.

 

Ako to funguje?

Princíp hydroterapia vychádza z toho, že základom správneho fungovania organizmu je dostatočné prekrvenie celého tela. Striedavým oblievaním studenou a teplou vodou dochádza k dočasnému zúženiu a následnému rozšírenie ciev, ktoré v tele doslova rozprúdia krv a tým posilňuje obranyschopnosť, povzbudzuje krvný obeh, nervový systém aj látkovú výmenu.
Nikdy nie je neskoro začať s hydroterapiou. Netrénovaným ľuďom odporúčame začať teplou vodou a postupne znižovať jej teplotu. Vďaka tomu dôjde k dlhodobej podpore imunitnému systému, ktorá pomôže telu aktivovať vlastnú obranyschopnosť.
Základné princípy Kneippovej hydroterapie platí dodnes a dones sa tiež teší obľube. Ľahko ju totiž môžete praktizovať aj v pohodlí vlastného domova, jej pozitívny prínos pre organizmus je nesporný a stačí vám k tomu len sprchová hadica s odskrutkovanou hlavicou alebo napríklad džbán na vodu.