Sebastian Kneipp – život v rovnováhe s prírodou

Životný príbeh Sebastiana Kneippa je úzko spätý s jeho filozofiou celostnej medicíny. Ochorenie tuberkulózou ho prinútilo podstúpiť najrôznejšie liečebné metódy. A keď nakoniec chorobu porazil tým, že sa polieval studenou vodou z Dunaja, podnietilo to jeho vedeckého ducha.

 

Ako Sebastian Kneipp unikol smrti a vďaka tomu pomohol svojim učením tisícom ľudí


17. mája 1821 pribudol do rodiny Kneipp nový prírastok. Nikto zatiaľ netuší, že tento malý chlapec raz uzdraví mnoho ľudí a preslávi sa na celom svete ako bylinkár a zakladateľ vodoliečby.

Jeho rodičia mu dali meno Sebastian. Chlapec sa v ranom veku rozhodol, že chce byť kňazom. Kňaz? Zo všetkých povolaní práve toto? Jeho rodičia boli tkáči a nemali dosť peňazí na jeho štúdia. Ale v jeho živote nastal nečakaný zvrat.

Ujal sa ho kaplán Matthias Merkle a začal Sebastiana učiť, aby ho pripravil na univerzitné štúdiá. Sebastian Kneipp je vďaka tomu prijatý a môže konečne začať študovať teológiu. Jeho šťastie však nemalo dlhé trvanie. Krátko po nástupe ho vážny záchvat tuberkulózy zbavil všetky sily a vyzeralo to, že čoskoro zomrie.

Kneipp potom ale ako súčasť svojho štúdia objavil starú knihu o vodoliečebné ozdravné metóde. Aj keď bol na pokraji smrti, skúsil vodoliečbu v ľadovom Dunaji. A liečba fungovala. Kneipp sa uzdravil a na vlastnej koži tak zažil liečivú silu vody.

V roku 1852 Kneipp ukončil štúdium a bol vysvätený na kňaza. Od tohto okamihu vykonal nespočet experimentov. Zároveň sa venoval štúdiu liečivé sily rastlín. V knižniciach kláštorov objavil dávno zabudnuté vedomosti o bylinkách a so svojím holistickým prístupom Kneipp uzdravil veľké množstvo ľudí. Jeho úspech ho preslávil po celom svete. Skvelé hovorili jedni, šarlatánstvo hovorili druhí. Kneippov úspech bol tŕňom v oku i lekárnikom a doktorom. Aj napriek tomu pokračoval ďalej a pomáhal ľuďom, ktorí boli chorí, a jeho pomoc potrebovali.

Publikoval rady, ako žiť zdravo a zaviedol značku Kneipp, a tým docielil, že jeho znalosti neboli dodnes zabudnuté.

Kneipp zomrel v roku 1897, ale jeho učenie založené na piatich pilieroch: voda, byliny, pohyb, zdravá strava a vnútorná rovnováha žije ďalej. A v súčasnej dobe je aktuálnejšie viac, než kedykoľvek predtým.

“Všetko, čo potrebujeme k tomu, aby sme boli zdraví, nám darovala príroda..” Sebastian Kneipp

Sebastian Kneipp

Sebastian Kneipp pridal k znalostiam o liečebných účinkoch vody i rastlín svoje vlastné poznatky a vytvoril prepracované systematické učenie. Kňaz a prírodný liečiteľ tak položil základy holistického pohľadu na život, v ktorom človek, jeho spôsob života a prirodzené prostredie tvorí neoddeliteľnú jednotu. Z tejto originálnej náuky čerpá značka Kneipp dodnes.